Make your own free website on Tripod.com
 Afrika - Malawi Gölü Çiklitleri   • Afrika - Tanganika Gölü Çiklitleri   • Amerikan Tetraları    Canlı Doğuranlar Ailesi• 
• Orta ve Güney Amerika Çiklitleri    Çöpçü Balıkları   • Güney Amerika Cüce Çiklitleri   • Labirentli Balıklar
 Orta Afrika Çiklitleri   • Sazansıgiller   • Bitkiler   • Asya Çiklitleri    Malavi   • Beta   • Melek   • Discus
Site Gezintisi
 Akvaryum Alırken
 Akvaryum Dizayn
 Akvaryum Balıkları
 Akvaryum Bitkileri
 Canlı Doğuranlar
 Japon Balıkları
 Balık Üretimi
 Balık Türleri
 Temel Bilgiler
 Balık Hastalıkları
 Balık Yemleri
 İlaçlar
 Ana Sayfa
Ziyaretçi Defteri
 Deftere Yaz
 Defteri Oku
Kaynak Siteler
 Akvaryum Hobisi
 Sanal Akvaryum
 Bilyap Akvaryum
 Balık Dünyası
Dost Siteler
 Galyan Online
 Trabzon Online
 Erzincan Online
 Altköy Online
 
BALIK ÜRETİMİ
Dünyaya gelen her yaratık neslinin devamını garanti edebilmek için içgüdüsel olarak tek amaçları dış etkenlere rağmen yasamlarını üreme çağına kadar sürdürmek ve üremektir. Bu bizim akvaryum balıklarımız içinde aynıdır. Eger uygun bir ortam sağlanırsa akvaryumlarda üremeyecek balık yoktur.

Günümüzde pekçok akvaryum balığı doğadan yakalanmaktan ziyade özel akvaryum balığı çiftliklerinde yetiştiriliyor. Büyük merkezler Amerika Birleşik Devletlerinde Florida'da, Singapur ve Thailand'dır. Bundan ayrı daha birçok ülkede'de daha küçük çapta akvaryum balığı üretimi yapılmaktadır. Almanya'da ise akvaryum hobisi çok ciddiye alınmakta ve çoğu balığın ilk akvaryumda üretimi bu ülkede yapılmaktadır. Yani eğer bir balık daha önce akvaryumda hiç üretilmemişse büyük ihtimalle ilk olarak o balığın üretmesinin sırrı Almanya'da keşfedilir. Hollanda, Çekoslavakya, İngiltere, Japonya diğer akvaryum hobisinin çok gelişmiş olduğu ülkelerdir. Okuduğum kadarıylada ülkemizdede büyük bir akvaryum balıgı üretme çiftliği bulunuyor.

Akvaryumda bakılmaya elverişli binlerce balık olduguna göre, her birinin üreme biolojilerini tek tek yazmanın imkanı olmadiğına göre bu bölumde türlerine göre balıkların üremeleri hakkinda bazi genellemeler yapacağım. Ayrıca bazı türlerin üremeleri hakkındaki bilgiler o türlerle alakalı bölümlerde bulunabilir.

CANLI DOGURANLAR: Bu guruba giren balıkların yumurtaları anne karnında gelişir ve yavrular yumurtadan anne karnında çıkar ve bundan sonra anne tarafından suya salınırlar. Diger balık türlerine nazaran daha iri ve gelişmiş doğan canlı doğuran yavruları, doğduktan hemen sonra beslenmeye başlıyabilir. Yavrularin kendi başlarının çaresine bakabilecek kadar gelişmiş olmaları nedeniyle canli doğuranlarda yavru bakımı diye bir olay gelişmemiştir. Hatta anne ve babaların yavrulara yemek gözuyle baktığı söylenebilir.

Dişi canlı doğuran su ısısına göre her 28 günde bir doğurur. Bu sure eğer su daha serinse uzar, su daha sicaksada daha az olur. Yavrulamaya hazır dişi balığa yukarıdan bakıldığında balığın karnının farkedilir bir biçimde genişlediği gorülür. Ve rengi çok koyu olmayan türlerde balığa yandan bakıldığında anal yüzgecin üzerinde üçgen biçimde bir karaltı olduğu gözlemlenebilir. Bu üçgen doğumdan önce en iri boyuta ulaşir.

Dogumdan önce hamile balığı diğer balıklardan ayırmak kurtaracagınız yavru sayısını arttıracaktır. Hamile balığı ya akvaryumcularda satılan plastik balık üretme hücresine yada daha iyisi çok sık bitkilendirilmiş küçük bir akvaryuma koyun. Burada dikkat edilmesi gereken bir nokta doğum yaklaştıkca hamile balık daha hassaslaşır. Doğumuna az kalmış bir balığı kepçe ile yakalamak vb. yavruların ölü doğmasına sebep olur.

ÇIKLITLER: Bu guruptaki balıkların ortak özelliği canlı doğuranların aksine yumurta ve yavrularını belli bir süre korumalarıdır.

LABIRENTLİLER (KÖPÜK YUVA YAPANLAR): Bu guruptaki balıklar ürerken erkek balık su yüzünden yuttugu hava damlacıklarını tükürük ile kaplayarak hava baloncukları olarak su yüzüne bırakır. Yüzlerce, hatta binlerce hava baloncuklarından su yüzüne bir yuva kurar. Bu yuva hazır olduktan sonra dişi balığa kur yapmaya başlar. Eger dişi balıkta hazır ise tam yuvanın altında çiftleşmeye başlarlar. Her birleşmede dişi balık birkaç yumurta bırakır. Erkek balıkta hemen yumurtaların peşinden gider ve daha yumurtalar akvaryumun dibine ulaşmadan agzıyla yakalar ve yumurtaları bir hava baloncuğunun içine hapseder ve suyun üzerindeki yuvaya bırakır. Dişi balık bütün yumurtalarını yumurtladıktan sonra erkek balık tarafından yuvanın yakınından kovulur. Dişinin sağlığı açısından, onun akvaryumdan çıkarılması yerinde olur. Erkek balık yuva ve yumurtaların bakımına devam eder. Yuvayı yeni baloncuklar ekliyerek tamir eder. Baloncukları patlayıp suyun dibine düşmeye başlayan yumurtaları tekrar yakalar ve yuvaya yollar. Yavrular yumurtadan çıktıktan sonra iki-üç gün pek hareket etmezler. Yine erkek balık tarafından eğer düşüyorlarsa yakalanıp yuvaya geri konurlar. Yavrular yavaş yavaş yüzmeye başladığında bile erkek balık onları yakalamaya çalişmaya devam eder. Bu zamanda bütün hareketlenen yavrulara yetişemediği için sanki sinirden yuvayı darmadağan edip yavruları yemeye çalışabilir. Bu yüzden yavrular bağımsız olmaya başladığı anda erkek balıkta akvaryumdan çıkarılır.

Labirentli balıkların üretilmesi için hazırladıgınız akvaryumdaki suyun fazla derin olmasına luzum yoktur. 15 santimetre derinliğindeki su kafidir. Bu akvaryuma kum koymamanızı tavsiye ederim, nitekim eger erkek balık suyun dipine düşmeye başlıyan yumurtalara yetisemezse cam tabanda yumurtaları bulması kolay olur. Fakat eğer akvaryumun dibinde kum varsa erkek balığın yumurtaları bulması zorlaşır ve hatta hiç bulamıyabilir. Bu bulunamayan yumurtaların ölmesine yolaçmakla kalmaz balıkların üremesini aksatabilir nitekim erkek balık yumurtaların peşinde fazla zaman harcayınca dişi veya erkek balığın üreme isteği geçebilir. Üreme akvaryumunda kökleri kuma gömülen bitkilerden ziyade su yüzeyinde büyüyen bitkilerin bulunması gerekir. Bu bitkiler köpük yuvanın birarada durmasi içinde faydalıdır. Ayrıca köpük yuva suyun yüzeyine yapıldığından, su yüzeyinin fazla hareket etmemesi lazımdır.

Ayrıca bazı labirentli balıklar ağızda ürerler. Bu üreyiş biçiminde dişi balık yumurtalarını salar ve erkek balık yumurtaları dölledikten sonra yumurtaları agzında kuluçkaya yatırır. Yavrular yumurtadan çıktıktan bir hafta kadar sonra yavruları suya salar. Bu sistemde üreyen labirentlileri üretirken erkek balık yumurtaları agzına alıp üreme biter bitmez dişi balığı ayırın. Erkek balık yavruları salıncada erkek balığıda ayırın.

Programmed by Trabzon Web Team, Copyright © 2001-2005 by TRABZON ONLINE
Internet Explorer,Mozilla, Netscape ve Opera web tarayıcılarının
son sürümleriyle sorunsuz biçimde görülmektedir.