Make your own free website on Tripod.com
 Afrika - Malawi Gölü Çiklitleri   • Afrika - Tanganika Gölü Çiklitleri   • Amerikan Tetraları    Canlı Doğuranlar Ailesi• 
• Orta ve Güney Amerika Çiklitleri    Çöpçü Balıkları   • Güney Amerika Cüce Çiklitleri   • Labirentli Balıklar
 Orta Afrika Çiklitleri   • Sazansıgiller   • Bitkiler   • Asya Çiklitleri    Malavi   • Beta   • Melek   • Discus
Site Gezintisi
 Akvaryum Alırken
 Akvaryum Dizayn
 Akvaryum Balıkları
 Akvaryum Bitkileri
 Canlı Doğuranlar
 Japon Balıkları
 Balık Üretimi
 Balık Türleri
 Temel Bilgiler
 Balık Hastalıkları
 Balık Yemleri
 İlaçlar
 Ana Sayfa
Ziyaretçi Defteri
 Deftere Yaz
 Defteri Oku
Kaynak Siteler
 Akvaryum Hobisi
 Sanal Akvaryum
 Bilyap Akvaryum
 Balık Dünyası
Dost Siteler
 Galyan Online
 Trabzon Online
 Erzincan Online
 Altköy Online
 
MELEK
MELEK
Akvaryum balıkları içinde her zaman popülerliğini korumuş balıklardan birisidir Melek. Belki her zaman koruduğu asaleti belki de gerek vücut formu gerekse davranışları ile daima seçkin olduğu izlenimi yaratmasıyla bu isme layık görülmüştür.

Cicladea ailesinden olan Melek balıklarının günümüzde diğer balıklar gibi pek çok varyetesi üretilmiş olup en çok beğenilen türleri Black Angelfish, Veiltail Angelfish, Pterophyllum scalare golden morph, Pterophyllum scalare marbled, Pterophyllum scalare half black lacefin dir. Doğada vahşi olarak bulunan türlerden ise Pterophyllum dumerilii ve Pterophyllum Altum en beğenilen türler olup özellikle bir çift Pterophyllum altum’a sahipseniz akvaryum dünyasındaki en güzel hazinelerden birisine sahipsiniz demektir.

Karma akvaryumların vazgeçilmez sakinlerinden olan melek balıkları Güney Amerika kaynaklı olup akvaryumlarda pek çok cins balıkla uyum sağlayabilen bakımı kolay bir türdür.

Melek balıklarında cinsiyet ayrımı diğer türlere oranla daha zordur. Dişi ile erkek arasında belirgin bir fark olmamakla birlikte iyi bir gözlemci ayırımı doğru olarak yapabilir. Yumurtlama tüpüne ve kafa yapısına dikkat edilerek yapılacak olan cinsiyet ayırımı aşağıdaki şekillerde gösterilmiştir.

DİŞİ MELEK ERKEK MELEK

BAKIM:

Genç melek balıkları 100 lt nin üzerindeki tanklarda, 22-30 C sıcaklıklarda ve 6-7.5 ph değerlerin de ve bolca bitkilendirilmiş yumuşak nitelikli su şartlarında bakılmalıdır. Hemen her türlü yemi kabul etmelerine rağmen kaliteli kuru yemlere ilave olarak haftada 2 kez canlı yem verilmesi meleklerinizin daha süratli bir şekilde gelişmelerini ve daha sağlıklı olmalarını sağlayacaktır. Doğaları gereği sakin yapıda olmaları nedeniyle karma akvaryumlarda kolayca bakılabilirlerse de meleklerinizi rahatsız edecek sert mizaçlı ve çok hareketli balıklarla bir arada tutulmamalıdır.

Yaşadığı bölgeler durgun suların olduğu yerler olması nedeniyle bulundukları tanklarda aşırı su sirkülasyonunun olmaması ve her zaman temiz ve kaliteli bir suda bulundurulmaları gereklidir. Unutmayın ki bakımlarının kolay olduğu kadar hastalanmaları da kolay olabilen bir tür olan melek balıkları diğer Güney Amerika türlerinde olduğu gibi kimyasallara ve ilaçlara karşı oldukça duyarlıdır.

ÜRETİM:

Melek balıkları cicladea ailesindendir ve yumurta ve yavrularına kendileri bakarlar. Meleklerin üretilmesi için öncelikle eş tutmuş bir çift meleğe ihtiyacınız vardır. Üretim için kullanacağınız eş tutmuş çifti akvaryumculardan yada arkadaşlarınızdan temin edebileceğiniz gibi 4-5 cm boyunda iken alacağınız 6-7 adet yavru balığı kendiniz yetiştirip özenli bir bakımla içlerinden eş tutacak olan çiftinizi kullanabilirsiniz. Genç melekler iyi akvaryum koşullarında ve kaliteli bir besin kürü ile 7-8 ayda süratle gelişir ve üreme kabiliyeti kazanırlar. Eş tutmuş olan çift tanktaki belli bir bölgeyi sahiplenerek diğer balıklara karşı bu bölgeyi savunurlar. Eş çiftin bölgesine giren diğer balıklar süratle bu bölgeden kovularak uzaklaştırılırlar. Üreme hazırlığındaki çift kendi bölgelerindeki geniş yapraklı bir bitki, tankın camı, bir filtrenin gövdesi gibi herhangi bir materyali temizlemeye başlar. Bu hareketler meleklerinizin eş tuttuğunu ve yumurtlama hazırlığı içinde olduklarını gösterir.

Eş tutmuş olan çift önceden hazırlanmış olan üretim tankına alınmayı müteakip protein değeri yüksek kaliteli yemlerle beslenmelidir. Bulunabildiği taktirde beyaz kurt, sivrisinek larvası gibi canlı yemlerle takviyeli olarak yapılacak diyet balıklarınızın verimini arttıracaktır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta üretim çifti kesinlikle aşırı beslenmemeli, üretim tankının su niteliğini bozacak şekilde dibe yem artıklarının düşmemesine dikkat edilmelidir.

Üretim tankına alınan melek çifti yeni tanklarına alışmayı müteakip 1-2 gün içinde tankın her yerini gezerek tanıyacaklar ve yumurtlamak için en iyi yeri tespit edeceklerdir. Yumurtlamak için seçilen yer genellikle önceden sizin tarafınızdan üretim tankına yerleştirilen plastik materyal olacaktır.

Yumurtlama yerinin seçilmesine müteakip melek çifti süratle bu bölgeyi temizleme işine koyulacaktır. Yumurtaların bırakılacağı yer balıklar tarafından küçük dokunuşlarla bakteri, yosun ve diğer maddelerden temizlenir. Temizleme işinin bitmesini müteakip önce dişi melek yumurtlama için seçilmiş olan yere bir sıra halinde yumurtalarını bırakır. Yumurtalar yumuşak ve yapışkan özellikte olup bırakıldıkları yüzeye yapışırlar , daha sonra erkek dişinin bıraktığı yumurtaların üzerinden geçerek onları döller bu işlem dişinin bütün yumurtaları bitene kadar devam eder. Yetişkin ve iyi bakılmış bir dişi bir yumurtlamada 1000 kadar yumurta bırakabilir.

Yumurtlama işleminin bitmesini müteakip ebeveynler özenle yumurtalara bakacaklar, yumurtaları sürekli havalandırarak mantar ve bakterilerden koruyacaklardır.

Yavrular 2.5-3 gün içinde yumurtadan çıkarlar. Yumurtadan çıktıklarında henüz larva şeklindedirler ve ilk günlerini üzerinde bulundukları materyale asılı olarak geçirirler. Bu dönemde yeme ihtiyaçları yoktur. Ebeveynler özenle larvalara bakmaya devam ederler. Birkaç gün sonra yüzmeye başlayan yavrular öncelikle microskobik canlılarla beslenirler. Bu dönemde yavrulara ilk 1-2 gün yumurta sarısı vermek faydalı olacaktır. Daha sonra yavruların süratle büyüyüp gelişmeleri için artemiye verilmelidir. Bir hafta, on gün sonra ise ince kıyılmış beyaz kurtlar, micro kurtlar gibi besinleri alabilecek büyüklüğe ulaşırlar. Hızla büyüyen yavrular düzenli su değişimleri ile desteklenmeli ve büyüdükçe uygun şartlardaki daha büyük tanklara alınmalıdır. Yavrular uygun bir bakımla 3 ayda 3-4 cm büyüklüğe erişebilirler.

Melek çiftlerinde ilk 5-6 yumurtlamada başarısız olma ihtimali oldukça yüksek ve normaldir. Ancak bir yumurtlamada, genç ebeveynlerin yumurtaları yemesi, yumurtaların bozulması gibi aksaklıklarla karşılaşılması sizi düş kırıklığına uğratmasın, çünkü çiftleriniz bir hafta gibi kısa bir sürede tekrar yumurtlayacaklardır.

ÜRETİM TANKININ HAZIRLANMASI:

Üretim için 45*45*50, 50*50*50 ebatlarındaki tanklar idealdir. Ancak bunların dışında 80-100 lt lik, çiftinizin büyüklüğüne uygun edatlardaki tankları da kullanabilirsiniz. Üretim tankı basit bir sünger filtre ile havalandırılmalı, bir köşesine meleklerinizin üzerine yumurtlayacağı tercihen koyu renkli plastik bir materyal (4-5 cm çapında bir boru gibi) asılmalı yada akvaryumculardan temin edebileceğiniz bir yumurtlama konisi tankın ortasına yerleştirilmelidir. Tankın içinde motorlu iç filitre, kum, kaya ve gereksiz hiçbir malzeme bulundurulmamalıdır. Üretim tankının suyu balıklar içine konulmadan önce iyice dinlendirilmeli, Ph < 6.5, dGh 5 derece ve ısı 27-28 derece olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Yumurta döken melekler
Farklı zeminlerdeki melek yumurtaları
1 Haftalık melek yavrusu Yumurtlamaya hazır dişi melek
Resim Galerisi için tıklayın
Programmed by Trabzon Web Team, Copyright © 2001-2005 by TRABZON ONLINE
Internet Explorer,Mozilla, Netscape ve Opera web tarayıcılarının
son sürümleriyle sorunsuz biçimde görülmektedir.