Make your own free website on Tripod.com
 Afrika - Malawi Gölü Çiklitleri   • Afrika - Tanganika Gölü Çiklitleri   • Amerikan Tetraları    Canlı Doğuranlar Ailesi• 
• Orta ve Güney Amerika Çiklitleri    Çöpçü Balıkları   • Güney Amerika Cüce Çiklitleri   • Labirentli Balıklar
 Orta Afrika Çiklitleri   • Sazansıgiller   • Bitkiler   • Asya Çiklitleri    Malavi   • Beta   • Melek   • Discus
Site Gezintisi
 Akvaryum Alırken
 Akvaryum Dizayn
 Akvaryum Balıkları
 Akvaryum Bitkileri
 Canlı Doğuranlar
 Japon Balıkları
 Balık Üretimi
 Balık Türleri
 Temel Bilgiler
 Balık Hastalıkları
 Balık Yemleri
 İlaçlar
 Ana Sayfa
Ziyaretçi Defteri
 Deftere Yaz
 Defteri Oku
Kaynak Siteler
 Akvaryum Hobisi
 Sanal Akvaryum
 Bilyap Akvaryum
 Balık Dünyası
Dost Siteler
 Galyan Online
 Trabzon Online
 Erzincan Online
 Altköy Online
 
MALAVİ GÖLÜ
MALAVİ GÖLÜ
Önceleri Nyasa adıyla bilinen Malavi Gölü, ekvatorun (enlem: 9°30-14°25, boylam 33-35) ve Doğu Afrika Kayalık Vadisi'nin (Great Rift Valley) güneyindedir. Kuzeyden güneye yaklaşık 600 km boyunca uzunlamasına uzanan göl en geniş yerinde 80 km genişliğindedir. Yüzölçümü 31,000 km2 (İsviçre: 44,000 km2), en derin noktasında ise 700 metre derinliğindedir. Viktorya ve Tanganika göllerinden sonra Afrika'nın üçüncü büyük gölüdür.
Gölün üç ülkede sahili vardır. 800 km'lik bütün batı ve güneydoğu şeridi Malavi'ye aittir. Doğuda ortada yer alan 200 kilometrelik şerit Mozambik'e, kuzeydoğu kıyısı ile kuzeybatı şeridinin çok küçük bir bölümü ise Tanzanya'ya aittir. Malavi Gölü, Mozambik ve Tanzanya'da hala dev su parçası anlamına gelen Nyasa adıyla anılır.

1964 yılına kadar süren İngliz koloniyal döneminde bölge de göl gibi Nyasaland (Nyasa Ülkesi) adıyla anılırdı. Bu dönemde ithal edilen türlerde Nyasa Çikliti adıyla anılmıştır.

Coğrafik ve ekolojik özellikleriyle Malavi Gölü dünyada tektir. Dümdüz uzanan kumluk kıyılarının yanında taşlık ve Mbuna denilen renkli çiklitlere ev sahipliği yapan kayalık sahilleri vardır. Geniş nehir ağızları ve sazlarla kaplı bataklık kıyılar gölün biyotop zenginliğini tamamlar. Kuzeybatı (Nkhata Koyu'nun kuzeyi) ve kuzeydoğudaki dev sıradağların (Livingstone Dağları) görüntüsü etkileyicidir. Bu coğrafik oluşumların incelenmesi, Malavi Gölü'nün yaklaşık 1-2 milyon yıl önce oluştuğunu ortaya koymuştur.

Hiç şüphesiz Malavi Gölü'nün en önemli özelliği çiklitleridir. Gölde bugün 600'ün üzerinde tür tanımlanmıştır. Bunların bir kısmı henüz bilimsel olarak açıklanmamıştır. Bir kısmı da yanlış isimler altında kategorize edilmiştir. Bir kaç istisnanın dışında bütün türler endemiktir; yani doğal olarak yer yüzünde bu gölden başka hiç bir yerde yaşamazlar.

Bugün, Malavi çiklitleri özellikle Tanzanya kıyılarında yerel balıkçılar tarafından büyük miktarlarda yakalanarak bütün dünyaya ihraç edilir. Eskiden gölden balık yakalayarak dünyaya dağıtan Stuat Grant gibi firmaların bir kısmı, artık akvaryumculukta popüler olmuş türleri akvaryumlarda üretip satıyorlar. Tanganika Gölü'ndeki durumun aksine, Malavi Gölü'nde derin su çiklitleri ihraç etme amacıyla yakalanmaz. Bu yüzden bu gölün derin su faunası Tanganika'ya göre daha az tanınır. Gölün Malavi Devleti'ne ait kıyılarının bir bölümü ise doğal koruma alanı olarak ilan edilmiştir. Burada, yani Malavi Gölü Milli Parkı'nda avlanmak yasaktır.
MALAVİ GÖLÜ-Malavi Gölü Biyotopları
Programmed by Trabzon Web Team, Copyright © 2001-2005 by TRABZON ONLINE
Internet Explorer,Mozilla, Netscape ve Opera web tarayıcılarının
son sürümleriyle sorunsuz biçimde görülmektedir.