Make your own free website on Tripod.com
 Afrika - Malawi Gölü Çiklitleri   • Afrika - Tanganika Gölü Çiklitleri   • Amerikan Tetraları    Canlı Doğuranlar Ailesi• 
• Orta ve Güney Amerika Çiklitleri    Çöpçü Balıkları   • Güney Amerika Cüce Çiklitleri   • Labirentli Balıklar
 Orta Afrika Çiklitleri   • Sazansıgiller   • Bitkiler   • Asya Çiklitleri    Malavi   • Beta   • Melek   • Discus
Site Gezintisi
 Akvaryum Alırken
 Akvaryum Dizayn
 Akvaryum Balıkları
 Akvaryum Bitkileri
 Canlı Doğuranlar
 Japon Balıkları
 Balık Üretimi
 Balık Türleri
 Temel Bilgiler
 Balık Hastalıkları
 Balık Yemleri
 İlaçlar
 Ana Sayfa
Ziyaretçi Defteri
 Deftere Yaz
 Defteri Oku
Kaynak Siteler
 Akvaryum Hobisi
 Sanal Akvaryum
 Bilyap Akvaryum
 Balık Dünyası
Dost Siteler
 Galyan Online
 Trabzon Online
 Erzincan Online
 Altköy Online
 
Diğer akvaryum bitkileri
Diğer türler - Hygrophila difformis ("Synnema") - Çınar
Bölge Güneydoğu Asya
Yükseklik 20-50 cm
Genişlik 15-25 cm
Işık şiddeti Orta-Çok yüksek
Sıcaklık 22-30°C
Suyun sertliği Yumuşak-Çok sert
pH 5,0 - 9,0 pH
Büyüme hızı Hızlı
Bakımı Kolay
Bizde Çınar adıyla tanınan çok güzel ve bakımı kolay bir bitkidir. Sevdiği akvaryumlarda arsız denebilecek kadar hızlı yayılır. Yeni başlayanlara da önerilebilecek bu tür, yeni kurulmuş akvaryumlarda biyolojik dengenin kurulmasına da katkıda bulunur. Hızlı büyüyerek sudaki nitrat, fosfat gibi besin maddelerini hızla tükettiği için aşırı yosunlanmanın önüne geçer. Yapraklarının solması sudaki besin maddelerinin yetersizliğinin ve düzenli gübre gereksiniminin bir işaretidir. Büyük akvaryumlarda açık renk zarif biçimli yapraklarıyla çok güzel bir grup oluşturabilir. Çok hızlı yayılıp diğer bitkileri gölgelediği için başlangıçta fazlaca dikilen çınarın bir bölümü zamanla daha yavaş büyüyen türlerle değiştirilmelidir.
Diğer türler - Limnophila sessiliflora - Ambulia
Bölge Güneydoğu Asya
Yükseklik 15-40 cm
Genişlik 4-7+ cm
Işık şiddeti Orta-Çok yüksek
Sıcaklık 22-28°C
Suyun sertliği Yumuşak-Sert
pH 6,0 - 7,5 pH
Büyüme hızı Hızlı
Bakımı Orta

Ambulia da denilen bu bitki, Myriophyllum veya Cabomba gibi ince yapraklı benzerlerine göre bakımı nispeten daha kolay bir türdür. Yanlız yine de akvaryumda yeterli miktarda CO2 bulunması ve pH derecesinin 7,5'un altında olması gerekir. Henüz biyolojik dengesi oturmamış yeni kurulmuş akvaryumlara dikilmesi genellikle iyi sonuç vermez.

Akvaryumda ışık şiddeti düşükse yukarı doğru uzayıp giden bir gövde üzerinde seyrek yapraklarla bitki cılız bir görünüm alır, fakat bu durum CO2 gübrelemesiyle kısmen telafi edilebilir. Sert sulara da uyum sağlayabilen bu bitki, demir eksikliğinde sararıp çürüyeceğinden düzenli demirli sıvı gübre gerektirir. Arka plan bitkisi olarak gruplar halinde dikildiklerinde çok dekoratif bir görüntü oluştururlar. Uygun şartlar altında kökten sürgün vererek yayılırlar ancak yan sürgünleri de kesilip dikilerek çoğaltılabilirler.

Diğer türler - Microsorum pteropus
Bölge Güneydoğu Asya
Yükseklik 15-30 cm
Genişlik 12-20+ cm
Işık şiddeti Çok düşük-Yüksek
Sıcaklık 18-30°C
Suyun sertliği Yumuşak-Sert
pH 5,0 - 8,0 pH
Büyüme hızı Yavaş
Bakımı Çok kolay
Java fern (Java: Endonezya'da bir ada) adıyla tanınan, çok az ışıkla da yetinebilen dayanıklı bir türdür. Özelliği kökleriyle taşlara ve köklere tutularak yayılmasıdır. Eski yapraklarından verdiği köklenmiş filizleriyle ya da yaprakların ve köklerin üzerinden çıktığı rizomu bölünerek çoğaltılabilir. Rizom, üzerinden kökler ve yapraklar çıktığı için kuma gömülmemeli, bir miktar dışarıda kalmalıdır. Otçul balıklar genellikle bu bitkiden uzak dururlar; otları yiyen bazı çiklitlerin akvaryumlarında taşların ve kütüklerin üzerini yeşillendirmekte kullanılabilir.
Diğer türler - Microsorum pteropus
Bölge Kültür bitkisi
Yükseklik 15-50 cm
Genişlik 15-30+ cm
Işık şiddeti Çok düşük-Yüksek
Sıcaklık 18-30°C
Suyun sertliği Yumuşak-Sert
pH 5,0 - 8,0 pH
Büyüme hızı Yavaş
Bakımı Kolay
Microsorum pteropus dan daha hızlı büyüyen ve daha büyük bir türdür. Çok değişik, oymalı yaprakları vardır. Adını üretici firma "Tropica" dan almıştır ve ancak lisansı alınarak ticari amaçlı üretilebilir. Büyük akvaryumlar için uygundur. Geniş olduğu için dikildiği yerin çevresinde yeterince açıklık bırakılması gerekir.
Diğer türler - Microsorum pteropus 'Windelov'
Bölge Güneydoğu Asya
Yükseklik 10-20 cm
Genişlik 12-18+ cm
Işık şiddeti Çok düşük-Yüksek
Sıcaklık 18-30°C
Suyun sertliği Yumuşak-Sert
pH 5,0 - 8,0 pH
Büyüme hızı Yavaş
Bakımı Çok kolay
Tropica firmasının kurucusu Holger Windelov adına patentlenmiş olan bu bitki Microsorum pteropus'un bir varyetesidir. Uçları dallara ayrılan çok zarif yaprak uçlarıyla en ilginç akaryum bitkilerinden biridir. Bakımının kolay olması nedeniyle yeni başlayanlar için de önerilebilecek bir türdür. Doğada da olduğu gibi, en iyi köklere ve taşlara tutunarak yetişir. Tabana dikiliyorsa rizomu (köklerin ve yaprakların üzerinden çıktığı aks) kumla kaplanmamalıdır. Otçul balıklar dahi genellikle bu bitkiye dokunmazlar.
Diğer türler - Vesicularia dubyana - Java moss
Bölge Güneydoğu Asya
Yükseklik 5-+ cm
Genişlik 5-+ cm
Işık şiddeti Çok düşük-Çok yüksek
Sıcaklık 15-28°C
Suyun sertliği Yumuşak-Çok sert
pH 5,0 - 9,0 pH
Büyüme hızı Yavaş
Bakımı Çok kolay

Çok çeşitli su şartlarına uyum sağlayabilen, az ışıkla da yetinebilen dayanıklı bir bitkidir. Bizde ispanyol yosunu adlarıyla da tanınır. Taze sudan çok eskimiş akvaryum suyundan hoşlanır.
Taşların, köklerin ve diğer dekorasyon malzemelerinin yüzeylerine kolayca tutunduğu için ilginç dekorlar yaratmakta veya teknik gereçleri kamufle etmekte kullanılabilir. Başlangıçta, istenen yüzeye bir misinayla bağlanan bir öbek hallaç otu sonradan kendi tutunarak yüzeye yayılabilir. Çok hızlı büyüyorsa ara sıra makasla budanabilir.
Geniş bir öbek Java moss yavru balıklar için çok iyi bir saklanma ve beslenme (İnce yaprakları arasında türlü yosunları ve tek hücreli canlıları barındırır.) mekanı oluşturur.
Yeterince nemli ortamlarda suyun dışında da yetiştirilebilir.

Programmed by Trabzon Web Team, Copyright © 2001-2005 by TRABZON ONLINE
Internet Explorer,Mozilla, Netscape ve Opera web tarayıcılarının
son sürümleriyle sorunsuz biçimde görülmektedir.